درباره اسکیس

تاریخ ثبت : سه شنبه 1393/6/18

فنون اسکیس

 

بسیاری از معماران , فنون اسکیس خود را تا حدی گسترش می دهند که بتوانند ساختار اصلی تیره-روشن و جزییات یک اسکیس را سریع و با کمترین تلاش ارائه کنند. یکی از این فنون روش هلموت جاکوبای (helmut jacoby) از جمله معماران نامی جهان است.روش های مقدماتی سریعی که او در نحوه ارائه نهایی طرح های خود استفاده می کند ضمن صرفه جویی در وسایل و امکانات فضا را با وضوح بسیار زیاد تعریف می کند. توجه کنید که او چگونه با تعداد خطی قوی و ضعیف سطوح مختلف را تعریف کرده و روش سریعی برای بیان مردم , درختها, بافت های مختلف و سایر جزییات به کار برده است.

ساختار اساسی اسکیس, با استفاده از سطوح سفید -که برای کمک به تعریف فضا و اجسام به کار می روند- معمولا بسیار ساده است. جاکوبای به گوناگونی در تیره-روشن و تاثیر سایه و تیرگی سطوح پشت به نور کاملا اگاهی دارد و ارزش درختان اطراف را نیز همچون خود بنا مورد توجه قرار می دهد.

مایکل گبهارت (michael gebhardt) در اسکیس های خود بر سایه روشن و بافت های مختلف تاکید خاصی داشته و فضا را بیشتر با تضاد سایه روشن تعریف می کند تا با خطوط. او با ترسیم یک خط منحنی به انسجامی دست می یابد که طرح را یکدست کرده و توجه بیننده را بیش از موضوعات جنبی به موضوعات اصلی جلب می کند. شما نیز برای پایه گذاری شیوه خود, ابتدا شیوه های دیگران را که مورد توجه شماست کاملا تجربه کنید. برای شروع کار ضرورتی ندارد که شیوه جدیدی ابداع کنید. توجه کنید که مهمترین مسئله در اسکیس, سرعت و سهولت است. 

 

تعریف خط :

 

اگر قلم را آزادانه و بدون هدف بر روی کاغذ بکشید ˛ از گردش دست و مقدار فشاری که به اراده ی شما به نوک قلم وارد می شود ˛ خطی ایجاد می شود که این خط ممکن است کم رنگ ˛نازک ˛قوی و ...باشد . تمام ابزار های طراحی ˛ امکان به وجود آوردن ظریف ترین تا خشن ترین خطوط را ب درجات مختلف تیرگی و روشنی در اختیارمان می گذارند.انواع خط ˛ از اثر این قلم ها به وجود می آیند.کیفیت خط ˛ عامل مهمی در طراحی محسوب می شود . 

اگر تمام طرح را با خط هایی با ضخامت یکسان ترسیم کنیم ˛تاثیر و جلوه ی بصری آن ˛موجب یکدست شدن عمق و حجم طرح می شود . سعی کنید با تغییر فشار بر ابزار طراحی ˛تنوعی در خطوط ایجاد کنید به نحوی که این تنوع با خطوط حاشیه ای˛موضوع و ماهیت حجم ها ˛تناسب و هماهنگی داشته باشد .

توجه داشته باشید آنچه به طرح شما ارزش می دهد و ان را ماندگار می کند ˛ نوع و حالت ترسیم خط آن است .خط در ساده ترین شکل خود که پیرامون محیط یا اشیا را به تصویر می کشند ˛ تا زمانی که تمام حالات و سایه روشن ها را بیان می کند ˛ قابل بررسی است .

 

طراحی ساختار پایه در اسکیس

 

طراحی خطوط یک اسکیس, مهمترین قسمت آن و مشکلترین مهارت اسکیس در یادگیری و کسب تسلط بوده و به تمرین بسیاری نیاز دارد. موارد زیر به شما در این زمینه کمک میکند:

1-  بمنظور تقویت حس رعایت تناسبات مورد نیاز در اسکیس با کشیدن مربع در اندازه های مختلف و سپس مستطیل هایی با طول 3/2 برابر عرض, آنها را تمرین کنید. اکنون در منظره ای که طراحی می کنید, مربع ها را بیابید. این کار را ابتدا با قرار دادن یک کاغذ شفاف برروی یک عکس می توان انجام داد.

2- برای کشیدن قسمت های مختلف اسکیس در محل مناسب خود, از دو خط عمود برهم یا یک کادر استفاده کنید. گاهی یکی از قسمت های مهم موضوع یا عکس به صورت  هماهنگ کننده سایز قسمت های اسکیس عمل میکند.

3- اگرچه برای اسکیس از مداد می توان استفاده کرد, ولی بهتر است از خودنویس یا روان نویس هایی که سر نمدی دارد استفاده شود. زیرا خطوط این قلم ها صاف و یکدست می باشد. خطی که اشتباه کشیده می شود, کاملا آشکار است زیرا نمی توان آن را پاک کرد و برای رفع این اشتباه, باید آن را دوباره کشید. تکرار خط و کنترل اسکیس با موضوع به پیشرفت فرد کمک می کند. طرح های ضعیفی که می توان آن ها را نادیده گرفت, یا پاک کرد, روند کار طراح را – که برای پیشرفت او ضروری است- نشان می دهد.

4- تسلط بیشتر بر روی خطوط, مستلزم انجام تمرین هایی مانند سرگرمی هایی است که برای اوقات فراغت توصیه می شود: مارپیچ هایی مانند آنچه در شکل می بینید. هم در جهت گردش عقربه های ساعت و هم در جهت مخالف آن از بیرون به سمت مرکز کشیده شده اند. سعی کنید بدون آنکه خطوط با یکدیگر برخورد کنند, سرعت خود را در کشیدن آن ها افزایش دهید. خطوط باید نزدیک هم باشد. هاشور زدن که همیشه برای قوام بخشیدن و یکدست کردن طرح استفاده می شود, در جهات مختلف انجام می گیرد.

 

 

فیگور انسان

 

در هر کروکی و اسکیس ˛باید فیگور هایی را به کار برد که ضمن بیان تناسبات محیط ˛هماهنگی لازم را نیز داشته باشند.

فیگوری که از یک توریست در کنار یک منطقه باستانی کشید می شود علاوه بر اشاره به تناسبات ˛ نشان می دهد

که آنجا یک منطقه دیدنی است .در حلی که فیگورهای ایستگاه کوهنوردی کاملا حال و هوای دیگری دارند.

 

 

دفترچه اسکیس

 

کسانی که به اشیا نگاه می کنند, بدون آنکه آنها را ببینند, احساسی را خواهند داشت که نگام بخاطر آوردن تصاویر ذهنی به آن ها دست می دهد. ولی کسانیکه با دقت و تشخیص به اشیا می نگرند, از آگاهی خوبی برخوردارند. تصویرسازی برای یک طراح خلاق, بحران خاصی است. او باید بر مجموعه پرباری از حافظه ی بصری تکیه کند. میزان پربار بودن این محفوظات به درک بصری فعال و گسترش یافته بستگی دارد. استفاده از دفترچه اسکیس, روش مناسبی برای جمع آوری زبان تصویری و مشاهدات دقیق است. زیرا دیدن را نسبت به نگاه کردن برتری می بخشد. معمارانی که از این دفترچه ها استفاده کرده اند, نتایج بسیار خوبی به دست آورده اند.

دفترچه اسکیس باید کوچک و قابل حمل باشد. یعنی به راحتی در جیب قرار گرفته و جلد آن محکم باشد. به طوری که از ورقه شدن آن جلوگیری شود. بهتر است آن را همه جا به همراه داشته و شب –هنگام خواب – در نزدیکی تخت خود قرار دهید. (بسیاری از ایده ها شب قبل از خواب یا صبح پس از بیداری به ذهن می رسد). چنانچه از نام آن پیداست, این دفترچه برای یادداشت برداری از اسکیس ها, دستورالعمل ها یا ذهنیاتی که هنگام کار به آن فکر میکنیم, به کار می رود. ترکیب یادداشت های گرافیکی و شفاهی برای یکی کردن تفکرات بصری و لفظی بسیار مفید است. (به صفحات تصویری دفترچه اسکیس معماران توجه کنید) 

 

افزایش مهارت :

 

لازمه تکمیل مهارت های ادراکی ˛ افزایش مهارت در زمینه طراحی دست آزاد است .

دو نکته مهم برای کسب مهارت بیشتر :

1-مهارت همیشه با تمرین و تکرار به دست می آید .

2- مهم ترین اصل برای کسب مهارت ˛ لذت بردن از انجام تمرینات آن است