ویلای دایره ای با نمایی زیبا

تاریخ ثبت : یکشنبه 1393/9/9

ویلای دایره ای با نمایی زیبا

(Round Villa with Beautiful Exterior Design)

ترجمه: فرزانه جهانمردی

 

این ویلای زیبا در ژاپن و بر دامنه کوهی مشرف بر سواحل دریا ساخته شده است. طراحی زیبا و همساز با طبیعت اطراف، جلوه خاصی به این ویلا داده است.

همانگونه که پلان های ویلا نشان می دهد، این ویلا در سه طبقه طراحی و اجرا شده است. قسمت های مختلف بنا، نشیمن، آشپزخانه و اتاق های خواب در طبقات مختلف طراحی شده  و با توجه به نوع استفاده فضایی خاص هر قسمت، از سطح نورگیری متفاوتی استفاده شده است. به طور کلی، حضور نور طبیعی و استفاده از سایه روشن های نوری، با توجه به کاربری ویلا به خوبی صورت گرفته است.

حضور طبیعت و نفوذ آن در عمق ویلا تا به آنجا پیش رفته که با طراحی و اجرای حیاطی زیبا در مرکز ویلا، طبیعت تا قلب آن قابل لمس شده است.

از امکانات رفاهی ویلا می توان به استخر سرپوشیده ای اشاره کرد که با طرحی زیبا و همسو با دیگر خطوط به کاررفته در طراحی، با دیدی مناسب به بیرون، در طبقه بالای ویلا اجرا شده است.

شفافیت فوق العاده بنا که با استفاده از جداره های شیشه ای، دیوارهای یکدست با رنگ روشن، و حیاط مرکزی تامین شده است، مفهوم حضور یک ویلا را مورد تاکید دوباره قرار می دهد.

نمای خارجی ویلا با استفاده از پوسته ای که شامل حفره هایی بیضی شکل است، علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا و پویا سبب تنظیم و جهت دهی به نور ورودی می شود.

استفاده از خطوط مواج و منحنی ها، طرحی سیال و خیال انگیز را آفریده است، که ترنمی یکسان با امواج دریا را در ذهن تداعی می کند.   

راه های ارتباطی عمودی به بام ختم می شوند. استفاده از تکنیک بام سبز، علاوه بر تکمیل زیبایی بصری نما، هوای خنک را نیز به داخل ویلا هدایت می کند.

 

تالیف توسط هیت علمی و پژوهشی سایت