پارک فن آوری هونگ کونگ

تاریخ ثبت : سه شنبه 1393/8/27

پارک فن آوری هونگ کونگ

Hong Kong Science Park (HKSTP)

 

این پارک شبیه کالجی است که تکنولوژی های مدرن در آن به منصه ظهور می رسندو افراد مستعد در آن به تعامل دانش با هم می پردازند.این مکان در دسته های الکترونیک، بیوتکنولوژی، مهندسی دقت و ارتباطات مشغول به فعالیت کرده و خدمات گسترده ای در صحنه های مدیریتی و تکنیکال با همکاری صنعت و دانشگاه ارائه می کند.

HKSTP  در سال 2001 با زیر بنای بالغ بر22 هکتار در زمینی روی بندرگاه تولو Tolo Harbour  واقع در پاک شک کاک Pak Shek Kok تاسیس شد. سرزمینی که پایه گذاری شده بر علم و دانش است.

 

دفتر معماری آرتور- پارک فن آوری هونگ کونگ

 

دفتر معماری آرتور- پارک فن آوری هونگ کونگ

 

 

 

 

معرفی ساختمانهای پارک

 

 

دفتر معماری آرتور- پارک فن آوری هونگ کونگ

 

دفتر معماری آرتور- پارک فن آوری هونگ کونگ

 

 

  • پارکینگ ماشین: که حدود 550فضای مجزا برای پارک انواع خودرو دارد.فرم ظاهری این ساختمان سعی بر ایجاد تنوع زیبایی از تلفیق صفحات پر وخالی گشته و این موضوع به نحو شیشه ای ساختمان پارکینگ را در کل سایت شاخص می کند.
  • ساختمان مرکزی(core building) : که شامل بخش های کنفرانس،نمایشگاه،رستوران،تفریح و سرگرمی وخدمات بانکی است.جداره های شیشه ای نمای بیرونی با ورودی مدور و دهانه های خالی که با ایجاد سایه روشن حالت جلب نظر و دعوت کنندگی را برای مراجعین به وجود آورده است.
  • ساختمان متمرکز تکنولوژی :که شامل فضاهای تسهیلات و امکانات برای مهندسین مجرب انکوباتورها و مشاورین می باشد.در این بنا هم از سقف به عنوان عنصر نمادین استفاده شده استکه در بدو ورودی تعریف فرم تغییر می کند. ساختمان های متمرکز تکنولوژیIc Development center, Bio-Informatics center,  Photonics center می باشد.
  • ساختمان های شرکتی: که محلی با کیفیتی بالا و هزینه کم برای اجاره تدارک می بینندو معمولا این ساختمان ها در نهایت ایده آل،استفاده کنندگان می باشد ومناظر زیبایی را پیش رو دارد.

ساختمان های شرکتی SAI Technology center, Philips Electronics Building, Wireless center     می باشد.

  • تالار کنفرانس: مجهز به قابلیت تشکیل جلسات مختلف،رستوران مخصوص،فروشگاه و دیگر ساختمانهای خدماتی-تفریحی در کنار محوطه ای باز در کنار یک دریاچه می باشد.

تمامی ساختمان های داخل پارک فناوری هونگ کونگ برخلاف پارک کمبریج از شناسنامه طراحی مشترکی برخوردارند.به نحوی که با مشاهده آنها بدون معرفی،امکان تعلق آنها به این مجموعه قابل حدس است.این اشتراک در تعریف طراحی،تفاوت های هر یک نسبت به دیگری را به بهترین نحو دربردارد.

 

 

تالیف توسط هیت علمی و پژوهشی سایت